Sponsor Message:
Non Aviation Forum
My Starred Topics | Profile | New Topic | Forum Index | Help | Search 
How Much $ You Spend Monthly In The Grocery?  
User currently offlineAvianca From Venezuela, joined Jan 2005, 5934 posts, RR: 40
Posted (7 years 2 months 4 days 21 hours ago) and read 1995 times:

Hi all,

well this treat is to ask you much do you spend monthley in the grocery store??

well today I was a little bit shocked as I spend around 325 USD (700.000 Bolivares) at the grocery store without buying any special food, etc... well the amount of food should be enough for 2 weeks and 2 persons... but it show that the prices down here in Venezuela are higher and higher every day... + some elemental food are not available as like eggs, milk, sugar, etc..

cheers
Avianca


Colombia es el Mundo Y el Mundo es Colombia
49 replies: All unread, showing first 25:
 
User currently offlineRobertNL070 From Netherlands, joined Sep 2003, 4534 posts, RR: 9
Reply 1, posted (7 years 2 months 4 days 19 hours ago) and read 1975 times:

All necessities are available here.

About € 700, $ 980, ₤ 490 a month for two people and two cats.



Youth is a gift of nature. Age is a work of art.
User currently offlineLAXspotter From India, joined Jan 2007, 3650 posts, RR: 5
Reply 2, posted (7 years 2 months 4 days 19 hours ago) and read 1975 times:

Quoting RobertNL070 (Reply 1):
About € 700, $ 980, ₤ 490 a month for two people and two cats

damn, my folks get away with about 2/3 of that, and feed 4 people.



"Patriotism is the last refuge of the scoundrel" Samuel Johnson
User currently offlineRobertNL070 From Netherlands, joined Sep 2003, 4534 posts, RR: 9
Reply 3, posted (7 years 2 months 4 days 18 hours ago) and read 1968 times:

Quoting LAXspotter (Reply 2):

It'll be all the organic products I buy.

[edit = typo]

[Edited 2007-10-21 01:51:52]

[Edited 2007-10-21 01:52:17]


Youth is a gift of nature. Age is a work of art.
User currently offlineLAXspotter From India, joined Jan 2007, 3650 posts, RR: 5
Reply 4, posted (7 years 2 months 4 days 18 hours ago) and read 1968 times:

Quoting RobertNL070 (Reply 3):
It'll be all that organic products I buy.

I see. Besides, Im guessing if you live in AMS, prices are already higher than this rural part of California.



"Patriotism is the last refuge of the scoundrel" Samuel Johnson
User currently offlineBofredrik From , joined Dec 1969, posts, RR:
Reply 5, posted (7 years 2 months 4 days 18 hours ago) and read 1962 times:

1 person, eat all meals at home;

Aprox. 170 USD per month.

I use only low price stores like LIDL etc.


User currently offlineLAXspotter From India, joined Jan 2007, 3650 posts, RR: 5
Reply 6, posted (7 years 2 months 4 days 18 hours ago) and read 1960 times:

Quoting Bofredrik (Reply 5):
Aprox. 170 USD per month.

that's what I hope to be at soon.



"Patriotism is the last refuge of the scoundrel" Samuel Johnson
User currently offlineNeilYYZ From , joined Dec 1969, posts, RR:
Reply 7, posted (7 years 2 months 4 days 18 hours ago) and read 1955 times:

I budget about $400 a month for food for myself. Probably due to two factors, my insane consumption of Diet Pepsi and the fact that I only eat fresh meat, so I buy my meat daily from the store. The fresh meat is entirely the result of me not having room for a freezer in the motel that I live in.

User currently offlineB747forever From Sweden, joined May 2007, 17147 posts, RR: 10
Reply 8, posted (7 years 2 months 4 days 17 hours ago) and read 1948 times:

yesterday my mother bought food for about 170 euro or 260$. We are 6persons in our family, so we spend much in the grocery.


Work Hard, Fly Right
User currently offlineKalakaua From United States of America, joined Jan 2004, 1516 posts, RR: 5
Reply 9, posted (7 years 2 months 4 days 16 hours ago) and read 1937 times:

About $140-180, for two to three persons.

I'm rather frugal, but I always buy the best.



Gravity explains the motions of the planets, but it cannot explain who set the planets in motion.
User currently offlinePlymSpotter From Spain, joined Jun 2004, 11709 posts, RR: 60
Reply 10, posted (7 years 2 months 4 days 15 hours ago) and read 1918 times:

Less than $100 a month on groceries... not including beer and spirits that is  Wink

I live with three mates, so we share the cooking and buy in bulk, so cooking together usually keeps the costs down which is useful as we're all students. As I always say, more money to go travelling with Big grin


Dan Smile



...love is just a camouflage for what resembles rage again...
User currently offlineThorben From , joined Dec 1969, posts, RR:
Reply 11, posted (7 years 2 months 4 days 15 hours ago) and read 1917 times:

I planned € 300 per month for myself, but it might turn out to be actually somewhat less than that.

User currently offlineFuturecaptain From , joined Dec 1969, posts, RR:
Reply 12, posted (7 years 2 months 4 days 14 hours ago) and read 1903 times:

I'd say $150-200 per month is a typical month for myself. Depends on the cost of Mt. Dew, right now it's $1.38 for a 2 litre bottle so my bills are on the higher end.

User currently offlineCedars747 From Norway, joined Dec 2005, 2721 posts, RR: 19
Reply 13, posted (7 years 2 months 4 days 13 hours ago) and read 1892 times:

12000 Norwegian Kr (2000 us$ )for two adults and 3 kids


Alex!!!



Tengo una pasion por la aviacion !لدي شغف للطيران !I have a passion for aviation !
User currently offlineRonglimeng From Canada, joined Oct 2006, 626 posts, RR: 0
Reply 14, posted (7 years 2 months 4 days 13 hours ago) and read 1886 times:

In our family, for two adults, in 2006 our average monthly food expenses were:

Grocery Store (mostly from No-Frills): $262 USF
Take-out food: $ 61
Restaurants: $123
Wine & Beer: $ 13


We live fairly modestly, and don't waste much food.

I can understand someone here paying $300+ at the grocery store for two persons.

My guess is that unless you keep track of every penny, many small grocery purchases may not be reported.


User currently offlineAvianca From Venezuela, joined Jan 2005, 5934 posts, RR: 40
Reply 15, posted (7 years 2 months 4 days 11 hours ago) and read 1856 times:

Quoting Ronglimeng (Reply 14):
I can understand someone here paying $300+ at the grocery store for two persons.

well with the prices we have currently here in Venezuela you would easily, as reference, yesterday the price for 1 kg tomato's were 4,50 USD, for 200gram turkey breast 6,00 USD, 1 whole-wheat bread 5,00 USD, so now you can imagine that is isnt very difficult to spend $300 or more ...



Colombia es el Mundo Y el Mundo es Colombia
User currently offlineF9Animal From United States of America, joined Dec 2004, 5125 posts, RR: 28
Reply 16, posted (7 years 2 months 4 days 10 hours ago) and read 1846 times:

My problem is, that I go to the store without a list. I end up buying crap. I spend about $500-$600 for a house of 3 per month, and I could easily cut that in half if I was smarter about it. I also find myself shopping when I am hungry, which turns out to be expensive, and a cart full of snacks and junk.


Will I change? I think about it every time I swipe my debit card at the grocery store. Do I change? DAMN IT!!!!! LOL!



I Am A Different Animal!!
User currently offlineLH423 From Canada, joined Jul 1999, 6501 posts, RR: 54
Reply 17, posted (7 years 2 months 4 days 10 hours ago) and read 1843 times:

For myself, probably close to $200 a month. Usually I'll do one BIG trip (with my roommate and his car) that comes out to around $100 and then two smaller trips at around $50.

LH423



« On ne voit bien qu'avec le cœur. L'essentiel est invisible pour les yeux » Antoine de Saint-Exupéry
User currently offlineAf773atmsp From United States of America, joined Aug 2006, 2715 posts, RR: 1
Reply 18, posted (7 years 2 months 4 days 9 hours ago) and read 1828 times:

My family tries to stay under $100 a month. Usually before going to the grocery store we look for coupons.


It ain't no normal MD80 its a Super 80!
User currently offlineMarcusair From Canada, joined Sep 2007, 35 posts, RR: 0
Reply 19, posted (7 years 2 months 4 days 8 hours ago) and read 1816 times:

Grocery? You mean McDonalds and wendys right? Because The last time I actualy shopped at a Grocerystore to cook food at home was about 2 1/2 years ago, and at that time I spend about 250.00 for the mont including meats, that was enough for myself and my girlfriend. But now I am single and I run a business Importing zoo animals and exotic pets from places around the globe I am away from home about 3 weeks out of the month so I don't have a choice but to eat out, and that bill is about 600.00 - 700.00 a month. I would love to be able to cook at home again.

User currently offlineBofredrik From , joined Dec 1969, posts, RR:
Reply 20, posted (7 years 2 months 4 days 8 hours ago) and read 1807 times:

Quoting Cedars747 (Reply 13):
12000 Norwegian Kr (2000 us$ )for two adults and 3 kids

That is a lot for 1 month...
 Wow!


User currently offlineMarcusair From Canada, joined Sep 2007, 35 posts, RR: 0
Reply 21, posted (7 years 2 months 4 days 7 hours ago) and read 1800 times:

But that is not all at Mcdonalds, if you think about it, 1 meal at a tgi fridays for me is about 22.00 and that is just one meal I have 21 days that I have to eat out and that comes out to $462.00 just for the Dinner on those 21 days, and then there is Breakfast and lunch (however i usually take advantage of the free breakfasts that the hotels offer in their restaurants) but the lunch is about 9.00 a day and that is $189.00. and that totals $651.00 (on the road)
That dosen't include when I am back Home for the remainder of the time. Wow, i just realized that if i was on the road the entire month I would be spending almost 1,000.00 a month to eat! Thank goodness it is a tax write-off.


User currently offlinePAHS200 From United States of America, joined Mar 2006, 513 posts, RR: 0
Reply 22, posted (7 years 2 months 4 days 7 hours ago) and read 1794 times:

Quoting Bofredrik (Reply 20):

I been told that prices in Norway are high.. that could be a cause

also, i don't know what ages the kids are, but they can eat like horses sometimes

My family (2 adults, 3 kids) spends 600-700 US$ on food

michael


User currently offlineDougloid From , joined Dec 1969, posts, RR:
Reply 23, posted (7 years 2 months 4 days 6 hours ago) and read 1784 times:

For the two of us and the three cats, probably about $400 per month. If you add in eating out it's about $500 per month.

User currently offlineGreasespot From Canada, joined Apr 2004, 3086 posts, RR: 20
Reply 24, posted (7 years 2 months 4 days 5 hours ago) and read 1773 times:

Three adults...all organic,,,no processed foods....about 800.00 a month...

GS



Sometimes all you can do is look them in the eye and ask " how much did your mom drink when she was pregnant with you?"
25 IFEMaster : In my last year of school, when I was saving as much as I could, I once made GBP40.00 last an entire month. Hooray for Tesco Value food! These days...
26 AeroWesty : After doing my shopping today, I'd have to say it's realistically around $75 per week for myself and my cat. I wanted reuben sandwiches for lunch this
27 Halls120 : about $550. That's for two of us, and it includes cosmetics and cleaning supplies.
28 OzarkD9S : Well it's just me and I'm a cheap bastard so maybe around $150 a month
29 Luisde8cd : 700k bolos for groceries? man.. that's a lot for just 2 weeks, considering that you didn't get eggs, milk or sugar. Although if we exchange those Bs.
30 Post contains images LAXspotter : that's groceries
31 Baroque : Edible lipstick and after he uses the baking soda to clean the pans, he recycles it to bake a cake??
32 Post contains images Avianca : jeje, if if we all would earn only in USD.... yes the prices are going up here, but at least I found yesterday finally eggs.....
33 Post contains images Andaman : This was interesting, I really didn't know how much I spend on food and such exactly. I checked my credit card bill and found out last month I spent a
34 STLGph : in the grocery store? prolly $75.
35 DesertJets : Typically I shot for US$50 per week, and that generally includes some non-food items. Though yesterday I spent $90 at my local Kroger, but I stocked u
36 BMIFlyer : This month I spent about $200.
37 Cedars747 : Not for Norway ! Alex!!!
38 YooYoo : 2 adults and 3 kids, we spend roughly $400.00/mth Now this will increase once my wife stops breastfeeding in a few months but it should increase by ju
39 Post contains images ScarletHarlot : In the last 30 days we spent $250 on groceries - and $800 on dining out. (The dining out did include one very special meal that was about $450.)
40 Post contains images Allstarflyer : Exactly. My meats come from Trader Joe's, who advertise organic, non-anti-biotic produced meats, poultry and fish (still want to try their sockeye sa
41 MCOflyer : I average about that. Here is my consumption: $30 for bananas $30 for cereal $40 for juice other necessities: $40 special dinner: $25-40 About 165 bu
42 Post contains images Sebolino : About 600 Euros/month for a family of 5, just for the food. It sounds reasonable when I read this thread, but I would like to decrease it. I just don'
43 Toast : 200 to 300 euro per month for myself. When I was in college, I made do with 50-80 euro per month (or rather, the equivalent in Belgian franks). I only
44 LAXspotter : can you tell us how, I would like to know.
45 Toast : Quite easy, in fact: - no eating out - no soft drinks, no alcohol (just water and cheap tea) - cheap pasta with nothing but cheap olive oil - for bre
46 LAXspotter : that's impressive, I need to do that, my Lunch would be cup of noodles, hehe.
47 OlegShv : The average amount I spent on groceries considering last 3 months is about $210/month. I live by myself.
48 Roadrunner165 : Hmmmm.... I don't know how much I spend per month on groceries! Prices are so high here in rural Alaska that most don't even bother looking at the pri
49 Post contains images Therock401 : If all you buy is organic food, I'd hate to see what the inorganic food looks like... (chemist joke)
Top Of Page
Forum Index

This topic is archived and can not be replied to any more.

Printer friendly format

Similar topics:More similar topics...
How To Get A Notarised Copy In The UK? posted Tue Feb 20 2007 00:42:50 by Runway23
How Do You Add Files In DOS? posted Tue Oct 3 2006 01:03:28 by FlyingTexan
Do You Believe Everything In The Bible? posted Fri Aug 25 2006 07:50:07 by Tsaord
How Much Is Gas Now In Your Area? posted Wed Nov 30 2005 02:35:37 by Garri767
How Do Plugs Look Like In The UK? posted Sat Jul 16 2005 11:20:22 by PipoA380
How Much Do Fags Cost In Your Country? posted Wed Jun 29 2005 13:16:13 by Lazyshaun
You Need 3 Jobs In The USA!?! posted Thu Feb 10 2005 14:53:38 by PerthGloryFan
How Is South Korea Viewed In The World? posted Thu Feb 10 2005 11:11:40 by HL7460
How Do You Include Pics In An E-mail? posted Wed Jan 19 2005 23:38:02 by UK_Dispatcher
Choclo: Where Do You Find It In The US? posted Tue Jan 18 2005 00:13:13 by MaverickM11